Статьи

Виготовлення вітражів своїми рукам

Перший спосіб виготовлення вітражів

Для облаштування вітражів своїми руками необхідно пофарбоване скло окрашенные скла. Вирізане за розміром скло ретельно миють і знежирюють. Вибраний малюнок виконують на листі паперу у натуральну величину. Контури малюнка переносять на скло чорною масляною фарбою за допомогою тонкого пензлика. Для цих цілей можна пристосувати гумовий балончик з наконечником з медичної голки. Фарбу в даному випадку розбавляють до необхідної в’язкості. Слід пам’ятати, що, переносячи контури малюнка, не можна торкатися руками знежиреної поверхні.

Розділити фрагменти вітража можна за допомогою вузьких рейок або половинок прутів лози, які приклеюють до скла.

Інший спосіб нанесення контура малюнка на вітраж – епоксидною смолою, в яку додана алюмінієва або бронзова пудра. Цей склад зручно наносити на контурні лінії, використовуючи старий тюбик від зубної пасти.

Малюнок на вітражіМалюнок на вітражі

Тепер можна приступати до розфарбовування зображення. Фарби для вітражів Краски для витражей в домашніх умовах готують на основі:

– харчового желатину;
– клею БФ-2 (чи інших аналогічних склеювальних складів);
– безбарвного меблевого нітролаку.

Для отримання фарби для вітража на основі желатину в його розчин додають гуаш або аніліновий барвник, використовуваний для фарбування тканини. Отриманими сумішами розфарбовується візерунок. Контурні лінії не дозволяють перемішуватися різним відтінкам, тому не потрібно чекати, коли висохне раніше пофарбована суміжна ділянка. Фарби на основі желатину не пожежонебезпечні, практично не токсичні, ними можна працювати навіть в закритих приміщеннях.

Фарби для вітражів на основі БФ-2 виготовляють зі світлих сортів клею, розбавляючи його ацетоном вдвічі. У отриманий розчин додають спирторозчинну фарбу, туш або пасту від кулькових ручок. Така фарба дуже швидко загусає, тому використовувати її потрібно в короткий термін.

Фарби на основі меблевого нітролаку нитролака готують таким чином. Лак розбавляють спеціальним розчинником вдвічі. До отриманого складу додають художні масляні фарби необхідного кольору. Слід пам’ятати про те, що частка фарби не повинна перевищувати 10% від приготованого складу. Роботу з розчинниками потрібно проводити в добре вентильованому приміщенні та дотримувати правила пожежної безпеки.

Після висихання фарби поверхню вітража покривають безбарвним лаком, щоб скло можна було мити водою.

За допомогою тонких рейок, пива і англійської солі скляні двері дверь можна розфарбувати під старовину. Деревину забарвлюють під морений дуб і розташовують рейки так, щоб вийшла імітація розскління в дрібну клітину. Для обробки скло готують розчин такого складу: склянка пива і пачка англійської солі. Для кращого розчинення, пише Інфобуд, пиво можна злегка підігріти. Розчин наноситься губкою на горизонтальну поверхню вітража. Звичайно ж, скло заздалегідь має бути добре вимите і знежирене. Висихаючи, англійська сіль утворює декоративні візерунки жовто-коричневого кольору. Після просушування скло покривають захисним шаром лаку.

Вітраж на стеліВітраж на стелі

Другий спосіб виготовлення вітража

Після розробки ескізу вітража накрийте його склом, на якому буде виготовлений вітраж. Воно має бути чистим і знежиреним.

Перший метод виготовлення вітража заснований на використанні розчинних кольорових тканин, таких як ацетатний шовк, який легко розчиняється ацетоном і нітролаком. Виріжте шматочки тонкої тканини необхідної конфігурації та кольору згідно з малюнком майбутнього вітража. Покрійте скло тонким шаром прозорого нітролаку і просушіть. Потім той же нітролак наноситься на окремі зони, і до них приклеюються клапті заготівлі. Приклеювання необхідно виконувати максимально точно, оскільки тканина практично відразу починає розчинятися, і її неможливо буде пересунути. Приклеївши клапоть на відведене для нього місце, промажте його зверху нітролаком і переходьте до наступного.

Заповнивши елементами вітража усе скло, нанесіть ще один шар нітролаку, а поверх пару шарів паркетного. Наступним етапом виготовлення вітража своїми руками – виготовлення псевдорами. Для цього епоксидна смола змішується з затверджувачем в співвідношенні 1: 8~10. Отримана маса змішується з тальком і алюмінієвою або бронзовою пудрою до моменту, коли суміш набуде металевий блиск і не розтікатиметься по склу. Потім отриману масу заправляють в кондитерський шприц або використаний тюбик з під зубної пасти і рівним валиком видавлюють по контурах вітража. При цьому важливо не допускати пересічень між лініями, оскільки валики не повинні наїжджати один на одного.

Рекомендуємо виконувати усі дії з нітролаком в добре провітрюваному приміщенні або на відритому повітрі, а з епоксидною смолою треба працювати в гумових рукавичках. Розчинником для епоксидки є бензин.

Третій спосіб виготовлення вітражів

Можна виконати вітраж з битого скла і силікатного клею. Спочатку необхідно розробити малюнок вітража у натуральну величину на аркуші паперу. Зображення має бути кольоровим. При розробці ескізу за основу береться малюнок з листівки, плакату або журнальна ілюстрація. Слід враховувати, що на малюнку важливу роль грає темний контур, тому його малюнок має бути виразним, але простим і конструктивним. Оформлений ескіз треба наклеїти на зворотну сторону скла, на якому виготовлятиметься вітраж, лицьовою стороною до скла.

Потім тонким пензлем і швидковисихаючою фарбою чорного, темно-коричневого або темно-синього кольору слід нанести на скло контури зображення. Тепер необхідно підібрати кольорове скло. Підійдуть непридатні автомобільні ліхтарі, відпрацьовані світлофільтри, скляний посуд і тому подібне. Скло треба розбити на осколки необхідної величини. Вітраж виконується таким чином. Скло з наклеєним на нього ескізом слід укласти на горизонтальну основу, наприклад на стіл, лицьовою стороною вгору.

виготовлення вітражівВітраж з битого скла своїми руками

Потім його поверхню треба знежирити нашатирним спиртом спиртом, нанести на неї шар силікатного клею (рідке скло) і викласти мозаїку з кольорових осколків скла з опорою на малюнок. Орнамент вітража можна викладати ділянками, які обмежені контурами. Через 4-6 годин необхідно залити поверхню готового вітража клеєм так, щоб він покрив усі виступаючі осколки. Щоб запобігти стіканню клею із скла, навколо вітража можна викласти обмеження з дерев’яних рейок, прикріпивши їх пластиліном.

Суцільний шар силікатного клею згладжує шорсткості вітража, внаслідок чого його поверхня стає хвилястою і блискучою та добре пропускає світло. Для того, щоб при виготовленні вітража отримати суцільний кольоровий шар, треба приготувати суміш, змішавши силікатний клей з товченим склом, і рівним шаром викласти її на поверхню скла торцем пензля. Замість силікатного клею можна використовувати епоксидний клей або поліефірну смолу.

Керівник студії художнього вітража Олександр Полтавець говорить про скло для вітражів:

Іноді дуже складно знайти скло потрібного кольору. Проте з будь-якої безвихідної ситуації завжди можна знайти два виходи. Безбарвне скло можна пофарбувати цапон-лаком. Як фарбник застосовують і анілінові фарби: жовта – аурамін, риванол; синя – метиленова синя; зелена – діамантова зелень (можна придбати в аптеці); червона – родамін. Щоб покриття було рівномірним, поверхню скла обливають лаком, даючи надлишку стекти. Якщо скло піддається сильній сонячній дії, краще використовувати для фарбування скла гліфталієвий лак. Він є розчином штучної смоли (гліфталю) і анілінової фарби того або іншого кольору у винному спирті. Якщо цапонового або гліфталевого лаку немає, можна приготувати спиртовий кольоровий лак наступного складу: 500мл етилового (винного) спирту, 1г анілінової фарби, 1г шелаку.

Четвертий спосіб виготовлення вітража

Можна виконати вітраж з целікового кольорового скла за наступною технологією. Готуємо ескіз вітража і зміцнюємо його із зворотного боку прозорого скла, як і в попередніх випадках. Вирізаємо з цілого кольорового скла ділянки малюнка необхідної конфігурації. На прозорому склі-основі робимо “сухий” набір вітража. Простір між шматочками кольорового скла заливається розчином наступного складу: цемент – 1 частина, пісок – 3 частини, клей (типу ПВА) – 1 частина. Для зручності при цій операції можна узяти навіть поліетиленову ємність з-під шампуню, в пробку якої вставляється скляна або пластмасова трубка діаметром 4-5 мм. Перед заливкою краю кольорового скла в місцях з’єднання з силікатним склом ретельно змащуються розчином за допомогою дерев’яної палички. Після підсихання виконується основна заливка. При такій обробці розчин не підтікає під кольорове скло, і вітраж виходить акуратним.

вітражна плівка

Back to list

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *