Оракал

Декор холодильника

Декор холодильника

Підготовка до реставрації

Це знають і дорослі і діти: хто найголовніший в будинку? Без кого не можна прожити жодного дня? Хто незамінний і в будні, і в свята? До кого ми  звертаємося за розрадою в гіркі хвилини смутку? Хто дбає про нас всією душею і працює з повною віддачею? Ну звичайно — це холодильник. У кожному жарті є частка жарту. Наша сім’я зрозуміла значимість цього предмета, коли він одного разу взяв і зламався. Не зустрів нас ласкавим бурчанням  одного ранку. Не запалилася привітна лампочка, коли ми відкрили дверцята. А від свіжої паморозі залишилися тільки калюжки талої води.

Непривабливий вигляд

Непривабливий вигляд

На сімейній раді стало питання: ремонтуємо або купуємо новий? Викликали майстра, і він, як досвідчений лікар, пообіцяв: пацієнт буде жити! На  вулиці стояло спекотне літо, коли ми, скрушно зітхаючи, відвозили його в майстерню. Відривали всі наклейки і записки, до яких так звикли.  Сиротою стояла кухня без холодильника два тижні. І ось він повернувся, серце-полум’яний мотор — в порядку. А ось зовнішність друга сім’ї залишала бажати кращого. Весь подряпаний, фарба просто збита в багатьох місцях — подорож даремно не пройшла для білосніжного емалевого покриття.

Що робити, викинути і купити новий? Цей варіант відкинули одразу. Гроші за ремонт сплачені чималі. Відвезти в майстерню з фарбування автомобілів і перефарбувати його? Подзвонили, дізналися, скільки коштує, і цей варіант теж відпав. І тут я розлютилася сама на себе, чи я не дизайнер, я ледве не реставратор  і декоратор? Невже не зумію зробити пластичну операцію рідного холодильника? У будь-якій справі головне — правильно використовувати натхнення.

Я помчала в автосервіс, проконсультувалася у хлопців, як вони готують машини під фарбування. Потім — в автомагазин за наждачкою, шпаклівкою,  грунтом, фарбою і лаком і розчинником 647. Будинки відкрила навстіж всі вікна, щоб влаштувати протяг, який винесе всі запахи. Забрала все довколишнє, забезпечила все необхідне. І почалася операція «нове обличчя старого холодильника».

Поетапне відновлення поверхні

Майстри пояснили мені, що якість фарбування безпосередньо залежить від того, як підготовлена поверхня. Отже, беремо наждачку по металу №180, потім №240 і зачищаємо всі проблемні місця — тому що так потрібно, все інше — щоб добре лягла фарба, щоб змогла пристати. Якщо фарбувати незашкурену поверхню — новий шар просто облупиться поступово. Навіщо два номери наждачного паперу? Бо спочатку завжди зачищається більш грубим, потім більш дрібним.

Наждачка по металу

Наждачка по металу

Прибираємо все зайве

Прибираємо все зайве

Розчинник 647

Розчинник 647

Шпаклювання по металу

Шпаклювання по металу

Після того, як весь холодильник був оброблений і придбав просто жахливий вигляд, я одягла рукавички, і знежирила його розчинником, видаляючи заодно  і бруд, і жир, і іржу. Потім поверхню потрібно вирівняти, я використовувала шпаклівку по металу і невеликий гумовий шпатель. Робиться  це так: на шпатель набираємо трошки шпаклівки, і тоненьким шаром намазуємо на те місце, де фарба знята зовсім. Коли висохне — ще один шар. Робиться це заради того, щоб вирівняти поверхню.

Гумовий шпатель

Гумовий шпатель

Намагаємося досягти рівномірності

Намагаємося досягти рівномірності

Фарба-грунт

Фарба-грунт

Коли всі найтонші шари висохли, я взяла ще шматок наждачки № 800, зовсім меленької, і пройшлася по краях. Перевіряла, проводячи  рукою, чи гладка поверхня. Після цього видалила пил звичайною вологою ганчірочкою.

Починається найцікавіше — передпокраска. Струснула гарненько балончик з грунтовкою. Можна було б, звичайно, обійтися і без неї, але грунт таки великий помічник. Він охороняє метал від корозії, подовжує життя і крім цього допомагає фарбі добре лягти на поверхню і затриматися там надовго. А ще він заповнює рівномірно пори, які все-таки залишаються в шпаклівці. Просто чудова штука.

У магазині була вона і червона, і чорна, але я обрала собі сіру, як саму нейтральну. Будь-яка фарба-спрей, або з пістолета, або з балончика наноситься так: плавними горизонтальними рухами справа наліво, потім зліва направо йдемо, трохи спустившись вниз. Так, щоб кожен попередній шар закривався трохи подальшим.

Так наносимо фарбу

Так наносимо фарбу

Холодильник після грунтовки

Холодильник після грунтовки

Працюємо з відстані тридцять сантиметрів. Ніяких поривів вітру з розкритого вікна, ніякого пилу, ніяких різких рухів. Кожен ривок проявиться потьоком, який потім потрібно буде довго і нудно обробляти. Кожна порошинка — горою на гладкій поверхні. Один шар висихає п’ять хвилин. Отже, після кожного шару п’ять хвилин відпочиваємо. Наносимо в цілому два, а краще три шари. Наносити фінішну фарбу можна  через шість годин, коли грунт висохне повністю, і проявить всі свої властивості. Холодильник став як новенький після грунтовки. Але зовсім сумний і сірий, як арештант… Тому фарбуємо його відразу, як тільки пройдуть ці шість годин!

Біла фарба на сірому фоні

Біла фарба на сірому фоні

Біла автоемаль

Біла автоемаль

Старий-новий холодильник

Старий-новий холодильник

Холодильник-Мілка

Холодильник-Мілка

Спочатку біла фарба на сірому грунті виглядає ще більш страхітливо. Але не поспішаючи, шар за шаром я повільно і плавно воджу рукою туди-сюди, від  краю до краю. Уважно стежу, щоб на кутах не давати більше фарби, а то будуть потьоки. Для цього ні на секунду не перериваю рух. Два балончика білої фарби пішло на один холодильник! Сохла фарба з вечора до ранку, подумати тільки. Знімаємо захисний скотч з пластмасових деталей і — здрастуй, рідний!

Але мені здалася нудною ця білосніжна брила. Чогось тут не вистачає! Шматок стіни бузкового кольору вимагає і просить взаємності від холодильника…  Це нагадує шоколад «Мілка». Є ідея: бузковий колір, корови, холодильник-годувальник…. Асоціативний ряд як блискавка пробіг  по мозку. І ось я вже дістаю зі своїх творчих запасів шматки чорної матової плівки-самоклейки, оракал. Легким рухом руки вирізаються безформні хмаринки. Домашні в шоці… І тільки коли вони все безжально приклеїлися на свіженьке фарбування, я відійшла назад, окинула  поглядом творіння і сказала: «те, що треба!» Тепер день сьомий — відпочинок!

Особливості декорації холодильників

День сьомий, тобто відпочинок був недовгим. Адже тепер, заходячи в гості до знайомих і друзів, я помічала відточеним поглядом, що холодильники у них — подряпані. Всякі відколи й вм’ятини кидалися в очі. І так ненав’язливо я пропонувала: потрібна декорація холодильника! Насправді дуже хотілося використовувати гладку емалеву поверхню як можливість втілити ідею аплікації. Звичайно, трудомісткий процес фарбування ніхто не повторював, не було такої потреби.

Але зате досвід знадобиться кожному, хто опиниться в критичній ситуації. А декорування холодильників плівками-самоклейки — справа поширена. Ось тільки жити такий декор не буде занадто довго, якщо холодильник, звичайно, не музейний. І від корозії плівка не захистить. І поклеїти її без дефектів не так-то просто. Це мінуси, а все інше — плюси. Оракал представлений сотнями відтінків. Є плівка, на якій можна надрукувати будь-яке зображення. Вона, до речі, дуже еластична, її легше клеїти, ніж кольорову. Тільки чорнило при друці використовуються сольвентні. І смердять моторошно, поки не вивітряться. На це піде пара місяців. І тому алергікам, і людям чутливим доведеться відмовитися від фотодруку в будинку. Про це вам не скажуть там, де надаються такі послуги, а я зобов’язана сказати. Тому що відомі випадки нападів алергії і астми від  вдихання сольвентними чорнилами.

Але якщо у вас зі здоров’ям немає проблем — всі межі перед вами відкриті, щоб використовувати декорацію! Заміряєте стінки холодильника, і пакуєте обрану картинку на ці розміри. Робите припуск на підгин сантиметра по два з кожного боку. Віддаєте файли у форматі tiff і режимі CMYK у фірму, яка обіцяє виконати саме інтер’ерний фотодрук.

Забираєте, розрізаєте ціле полотно на шматки по заготовленим розмірами. Холодильник миєте, протираєте спиртом. Виступаючі ручки тимчасово відкручуєте. Знімаєте з плівки силіконову підкладку. У цей час ваш помічник тримає плівку на піднятих руках, добре її натягуючи в сторони. Далі — збризкуйте роздягнену плівку водою з пульверизатора, з клейкого боку. І прикладайте на стінку холодильника. Вирівнюєте,  мокра поверхня ковзає і дає таку можливість. Потім берете інструмент ракель, або просто кілька пластикових карток скріпляєте  скотчем, завертаєте в шматочок м’якої тканини. І починаєте руху від центру до країв. Мета — вигнати воду з під плівки. Коли мета буде досягнута і жодного міхура на поверхні — можна сказати, що плівка приклеїлася на совість.

Тепер залишилося заправити краї: внутрішній — відігнувши трохи гумовий ущільнювач, зовнішній — обігнувши деталь, і заправивши трохи далі, на кутах — робимо надсічки, і легкий нахліст, щоб не розповзлася плівка. Точно так само чинимо з усіма чотирма сторонами. На фото нижче декорація холодильника за допомогою фотодруку.

Декор холодильника 1 Декор холодильника 2 Декор холодильника 3 Декор холодильника 4 Декор холодильника 5

Це все дуже доступно, будь-яке зображення! А якщо ви сидите на дієті, щоб схуднути, обклейте холодильник дзеркальною плівкою. Тоді, підкрадаючись до нього, щоб тишком-нишком наїстися, ви побачите своє відображення, і передумаєте! Найпростіший варіант — аплікація кольоровим оракалом. Можете так замаскувати подряпини, а можете просто прикрасити і освіжити! На фото нижче декор оракалом, вирізаним на плоттері і вручну.

Декор холодильника 6 Декор холодильника 7 Декор холодильника 8 Декор холодильника 9 Декор холодильника 10

У будь-якому випадку у вас вдома простоює кілька метрів простору для творчості — використовуйте його!

Back to list

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *