Самоклеящиеся пленки для рекламы

Литі та каландровані плівки: зіставлення та протиставлення

 

Плівка Ritrama RI-JET 100 BLACKOUT чорний клей

Для виробництва плівок, які використовуються для виготовлення реклами, використовують два технологічні процеси: лиття та каландрування. Вони мають суттєвий вплив на якості та поведінку плівок у рекламних виробах. Виробники та користувачі самоклеючих матеріалів класифікують їх наступним чином: середній клас – каландровані плівки, вищій клас – литі плівки. Однак подібні визначення дуже примітивні , не можуть надати вичерпних характеристик обом типам плівок та визначити їх властивості. Необхідно оцінювати кожен тип плівок за різними кінцевими експлуатаційними властивостями, які вони забезпечують.

Вибір плівки-самолейки потребує попереднього аналізу: яким робочим потребам повинний відповідати кінцевий виріб, а також яку суму замовник готовий сплатити за подібні робочі характеристики.

Каландровані плівки

Такі плівки мають товщину 70 мкм та більше (деякі виробники випускають плівковий матеріал товщиною 55 мкм, але це здебільшого виключення, ніж правило). Склад таких вінілових плівок може містити в собі різноманітні домішки: різноманітні смоли на основі вінілхлориду, пластифікатори та інші домішки. Устаткування для виготовлення каландрованої плівки дуже громіздке, висотою близько 2-3 м та довжиною до 50 м.

Складові плівки – смоли, пластифікатори, стабілізатори, барвники та ін., змішують та отримують сплав. Отриману речовину подають до каландрової машини, яка складається із систем рухомих валків – каландрів. В процесі виробництва може використовуватись обладнання різної конфігурації.

Перша група валків призначена для початкової трансформації сировини в плівку. На даному етапі плівка набуває «грубих» розмірів (ширина та товщина). Наступні пари повністю формують плівку. Від поверхні останньої пари валків та зазору між ними залежить ступінь глянцевості/матовості як з однієї, так при необхідності і з двох сторін плівки, її текстура та кінцева товщина. Величина глянцевості каландрованих плівок варіює від 8 до 60, хоча плівки деяких виробників можуть досягати більш високих рівнів.

Перед намотуванням плівка примусово охолоджується, адже процес виробництва передбачає достатньо високі температури.

У зв’язку з тим, що каландровані плівки виробляються у вигляді безперервної стрічки, матеріал постійно відчуває напруження в напрямку руху (тому що плівка фактично протягується через обладнання). Це напруження може викликати нестабільність розмірів плівки при зміні температури, в результаті чого плівочний матеріал зберігає тенденцію до усадки в напрямку протягування. При невеликій товщині цю проблему можна подолати за рахунок використання відповідного адгезиву, однак за умови експлуатації при підвищених температурах вирішити цю проблему просто неможливо.

У випадках, коли важливо зберігати розмірну стабільність на протязі тривалого часу, каландровані плівки не завжди можуть відповідати таким вимогам.

Каландровані плівки повинні мати високу витривалість до розтягу, адже плівка при виробництві має мінімальну опору при протягуванні через каландровану машину. Витривалість до розтягування може регулюватися за рахунок змін в складі вінілової смоли та пластифікатору. Сам процес виробництва зумовлює таку властивість каландрованих плівок, як «не розтягнення» в холодному стані навіть при невеликій товщині. Саме цьому їх не можна використовувати на складних криволінійних поверхнях. Але той факт, що немає небезпеки ненавмисного ви тяжіння вінілової графіки, забезпечує легку роботу з матеріалом навіть для недосвідчених користувачів.

Незалежно від товщини каландровані плівки повинні вироблятися з використанням великої кількості вихідної сировини, що зумовлено великими габаритами устаткування та високою швидкістю протягування плівки (70-90 м/хв) та великою економічністю. Для невеликих компаній-виробників з недостатніми можливостями для виробництва такі потреби  у великих об’ємах можуть стати причиною обмеження кольорової гами та майже завжди виключає виробництво вінілової плівки під замовлення. Однак саме цей процес виробництва вінілових плівок внаслідок своєї специфіки визначає більш низьку вартість плівкового матеріалу.

Литі вінілові плівки

Найбільш простий метод розпізнавання литих матеріалів – визначення їх товщини та здатності розтягуватися в холодному стані. Литі плівки мають товщину 50-65 мкм – це стандартне значення, хоча деякі виробники випускають плівки завтовшки від 35 до 100 мкм.

Для використання методу лиття потрібні валки, однак вони, на відміну від каландрів, є лише засобом подачі рідкого сплаву на спеціальний папір для лиття.

В порівнянні з устаткуванням для каландрування машини для лиття мають невеликі розміри. Завдяки цьому забезпечується суттєва перевага перед каландруванням. В першу чергу, можна використовувати невеликі об’єми суміші для виготовлення плівки (близько1/10 – 1/15 від об’єму маси для каландрування). Це дозволяє виготовляти плівки по індивідуальним замовленням та суттєво розширює кольорову гаму плів очних матеріалів.

При стандартному виробництві литої плівки кінцевий матеріал набуває високого рівня глянцевості (85-100), але при необхідності можна надати поверхні матової текстури. На відміну від каландрування, коли каландри тиснуть на поверхню плівки, лиття відбувається на папір, рельєф якої і відповідає за формування готового плів очного матеріалу. Технологічний високоякісний папір може бути дуже гладеньким, текстурованим або матовим.

Виробничий процес лиття забезпечує ще одну дуже важливу особливість литих плівок. Розплавлений матеріал потрапляє на папір для лиття одразу ж, як сходить з роликів, це дозволяє мінімізувати виникнення напруги. Завдяки цьому усадка готового матеріалу мінімальна навіть при підвищених температурах. Це значно розширює температурний діапазон використання плівок та при використанні відповідного клею збільшує термін експлуатації зі збереженням розмірної стабільності в умовах впливу оточуючого середовища.

Лиття плівки на папір без виникнення внутрішньої напруги в матеріалі дозволяє виробнику використовувати різноманітні комбінації вінілових смол та пластифікаторів, які забезпечують необхідні властивості матеріалу.

Стандартні литі плівки (50-65 мкм) мають меншу міцність до розтягнення в порівнянні з каландрованими. Саме ця якість в поєднанні з високим коефіцієнтом подовження при розтягуванні робить литі плівки незамінними для використання в тих сферах, де потрібна добра формованість (наприклад, при нанесенні графічних зображень на автомобілі).

Для особливих, нестандартних сфер використання можна створити спеціальні склади сировини, які нададуть плівці якості надлегкого руйнування. В цих випадках плівку наділяють дуже низькою міцністю до розриву. Такі матеріали використовуються для здійснення контролю за цілісністю обладнання, на яке розповсюджується гарантія постачальника. Також ці плівки широко використовуються правоохоронними органами. З моменту приклеювання такої плівки на поверхню будь-яка спроба видалити її призведе до руйнування, що зробить втручання очевидним.

В більшості випадків складові суміші для лиття, які відповідають за якість готових плівок, дорожче за ті, що використовуються при каландруванні. Але довговічність та легка формованість виправдовують більш високі витрати при купівлі литих плівок.

Додаткова інформація

Попит на довговічні високо глянцеві матеріали з більш низькою, в порівнянні з литими плівками, ціною, привів до удосконалення деяких каландрованих плівок. Сьогодні можна знайти каландровані плівки з робочими властивостями, максимально наближеними до литих плівок. Такі вироби піддаються значному доопрацюванню для зняття деяких проблем з внутрішньою напругою, поліпшення їх розмірної стабільності та довго тривалості використання. Іноді досягається більш високий рівень глянцу, однак він все ж нижчий, ніж у литих плівок. Ціна матеріалів з поліпшеними робочими властивостями займає проміжне положення між цінами каландрованих та високоякісних литих плівок. В залежності від потреб користувачів вибір плівки повинен визначатися можливостями та недоліками матеріалів.

Правильний вибір

Багато користувачів самоклеючих плівок можуть обрати найбільш відповідний для виконання різних задач матеріал з урахуванням їх властивостей. Для початківців можна навести деякі загальні рекомендації.

Для того щоб мінімізувати можливість помилки при виборі необхідно ставити конкретну мету та по можливості враховувати всі умови подальшої експлуатації виробу.

Треба визначити наступне:

  • Сфера використання: інтер’єр або вулиця, термін використання.
  • Розмір та формат аплікації (площа зображення).
  • Особливості поверхні, на яку будуть наносити плівку.
  • Чи буде виріб піддаватися дії екстремальнім умовам оточуючого середовища (занизькі чи зависокі температури, підвищений рівень вологи, дія вітру, сильна абразивна дія, вплив агресивних середовищ, дія ультрафіолетового випромінювання тощо)? Чи повинен бути плівковий матеріал стійкий до дії всіх перерахованих вище факторів?
  • Колір плівки – якщо потребується особливий колір, можна зробити індивідуальне замовлення.
  • Який тип фарби повинен бути використаний у випадку друку? Чи підходить ця фарба для поставленої мети та сфери використання?
  • Які фінансові можливості замовника?

Відповіді на ці запитання дозволять вам підібрати матеріал, який максимально точно відповідає поставленій меті.

Back to list

Відгуки

  1. Почему пленки Оракал оставляют клей после пескоструйной обработки?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *