Плотерна порізка

Практичні поради щодо плотерної порізки вінлової плівки

плотерної порізки вінлової плівки

плотерної порізки вінлової плівки

Часто трапляється, що результати розкрою на рулонному ріжучому плоттері виявляються незадовільними. У цих випадках спостерігаються такі дефекти, як не завершене до кінця контурна різка, щербини по лінії різу, недостатньо глибокий проріз матеріалу та ін. Між тим, щоб домогтися від ріжучого плоттера шуканого якості, досить регулярно робити кілька нескладних кроків.

Як уникнути шлюбу і марного витрати матеріалів

Якщо в плоттер встановлений новий ніж або ж належить здійснити розкрій нового матеріалу, перш ніж приступати до виконання завдання, рекомендується зробити один або кілька невеликих пробних різів. На якість і точність різання впливають одночасно декілька чинників, включаючи і гостроту ножа, та стан мату, і нюанси завдання, і т. Д. Тому, якщо тест з першого разу не вдасться виконати успішно, не варто очікувати, що плоттер впорається з основним завданням . Бажано, щоб в ході таких тестів використовувалися фігури, схожі по контурах з елементами, які повинні бути вирізані для чергового комерційного проекту. Наприклад, якщо потрібно вирізати текст, що складається з окремих букв, найкраще для початку спробувати вирізати маленьку букву схожого по зображенню шрифту.

Пробний рез вважається вдало виконаним тоді, коли при вибірці (видаленні з отриманого вироби пробільних елементів і інших непотрібних ділянок матеріалу) не виникає ніяких складнощів. Після проведення тестів (як і після виконання всіх інших завдань за допомогою ріжучого плоттера) слід очистити лезо і утримувач ножа від будь-яких частинок вінілової самоклейки та інших матеріалів. Це запобіжить ризик утворення розривів у місці різу при виконанні наступних завдань.

Чому ріжучий плоттер не виконує завдання з різання до кінця

Широко поширений дефект в роботі ріжучих плотерів – нестикування точки початку різу з точкою його закінчення, тобто коли замість повністю вирізаною по контуру фігури кілька міліметрів або навіть сантиметрів цього контуру залишаються непрорезавшійся. Причин тому може бути декілька. Для початку слід уважно оглянути держатель ножа. У ньому є пружини і підшипники, за допомогою яких ніж фіксується в положенні, перпендикулярному по відношенню до робочої зони. Якщо ріжучий плоттер використовується постійно в реалізації комерційних проектів, рекомендується замінювати держатель ножа один раз на рік – півтора року.
Нюанси в налаштуванні параметра Offset

У більшості вінілових плотерів для розкрою рулонних матеріалів використовується система різання Флюгерська ножем: лезо в тримачі вільно обертається на підшипниках, а коли каретка з силою простягає ніж в напрямку лінії різу, його вістря, розташоване позаду від центральної осі хвостовика, здійснює рез по заданій траєкторії. Умовно кажучи, принцип роботи флюгерне ​​ножа схожий з принципом переміщення офісних крісел на роликах.

Параметром Offset називається відстань від центральної осі хвостовика ножа до кінчика вістря леза, що здійснює рез. Регулювання цього параметра особливо важлива в в тих випадках, коли потрібно здійснити вирізання графічних елементів з гострими кутами або ж дрібних деталей: це дасть ріжучого плоттеру точну установку, як і де саме слід повернути лезо для того, щоб завершити завдання з різання.

У більшості випадків для стандартних ножів, які використовуються в ріжучих плоттерах, величина параметра Offset, яку задають за допомогою програмного забезпечення, становить 0,3 мм. Для інших видів ножів, що розрізняються за розміром і розі заточки, цей параметр може бути іншим. Якщо плоттер, виконуючи завдання, не завершує різання матеріалу в початковій точці різу, ймовірно, що цю проблему вдасться вирішити шляхом зміни параметра Offset. Для цього варто поекспериментувати з його налаштуванням і знайти оптимальне значення, при якому ніж буде завершувати траєкторію різу в необхідному місці і якісно обробляти кути фігур. Згодом, особливо при частому використанні, ніж почне зношуватися, і в певний момент знову може виникнути необхідність в перекалібровка параметра Offset.

Якщо повноцінно вирізати фігуру не вдається через те, що глибина різу в деяких ділянках стає недостатньо глибокою, слід перевірити, чи не затупився чи ніж від частого використання. Крім того, варто упевнитися, що держатель ножа міцно закріплений в інструментальній каретці плоттера.

Дефекти і викривлення в лінії різу

Іноді в результаті плоттерной різання утворюються нерівні або недостатньо прямі краю різу. Причиною цього може бути зміщення двох маленьких коліщат, які розташовані ззаду інструментальної каретки. Вони завжди повинні знаходитися на рейці, уздовж якої переміщається каретка, а не збоку від неї або перед нею. У деяких випадках, особливо – при частому використанні ріжучого плоттера, відбувається їх перекіс. Усунути його можна вручну, шляхом акуратних нахилів і поворотів каретки таким чином, щоб спочатку встановити на рейці одне з коліщаток, потім – друге. Після цього плоттер повинен знову запрацювати так, як слід.

Іншою причиною нерівних, викривлених ліній різу може бути надмірно висока швидкість різання. Як і у всіх інших випадках, при виконанні тестів і при початку роботи над новим проектом слід спочатку вибирати невелику швидкість, а потім поступово збільшувати її, якщо при попередніх налаштуваннях вдавалося отримати якісні результати.

Швидкість різання також слід зменшувати, якщо в завданні містяться дрібні елементи (наприклад, букви із зарубками і т. П.) Або ж малюнок складається головним чином з прямих ліній. Як показує практика, при виконанні великоформатних робіт ніж краще справляється з вигнутими лініями, ніж з прямими.

Каттер GCC

Слід також пам’ятати, що запобіжні тефлонові смужки, які використовуються в якості покриття робочої поверхні ріжучого плоттера, рекомендується регулярно оновлювати: при частій експлуатації апарату – раз на півроку, при менш активною – як мінімум один раз на рік. Згодом на поверхні захисної смужки утворюється канавка. Коли вона досягне надмірної глибини, при обробці матеріалів буде спостерігатися шлюб: замість суцільної лінії лінія різу буде виглядати як низка прокреслень і тире або точок.  Дефєкт у вигляді нерівномірної глибини різу (наприклад, більш глибокої з правого боку плоттера і менш глибокої – з лівого боку) також є ознакою того, що тефлоновий смужку пора замінити.

Недостатня глибина різу

Якщо плоттер НЕ прорізає матеріал на потрібну глибину, причиною цього може бути одне з двох: або ніж затупився, або різка здійснюється з недостатньою силою. Очевидно, що з часом все ножі зношуються. Якщо ж завдання виконується на новому ріжучому плоттері, оснащеному абсолютно новими ножами, а проблема все одно виникає, необхідно змінити налаштування обладнання, зокрема, силу тиску на ніж. Оптимальну величину тиску на ніж зазвичай також знаходять шляхом виконання попередніх тестів, особливо при роботі з нестандартними або дуже щільними рулонними матеріалами. Сила тиску на ніж повинна бути достатньою для того, щоб все завдання було виконано правильно, і ніщо не створювало перешкод вибірці. Надмірний тиск на ріжучий інструмент спричинить за собою більш високе навантаження на обладнання, що може привести до передчасного виходу комплектуючих з ладу і до проблем з точністю і якістю різання.

Також необхідно правильно встановлювати ніж в утримувач: лезо повинно виступати рівно настільки, щоб прорізати опрацьований матеріал і не зачіпати мат під заготівлею або підкладку в зоні обробки. Якщо ніж виступає з тримача занадто сильно, це призведе не тільки до пошкодження підкладки, але і до передчасного виходу інструменту з ладу, а в крайньому випадку – і до поломки леза. Якщо ж, навпаки, ніж надмірно заглиблений в утримувач, він буде або робити неглибокі зарубки на поверхні матеріалу, не прорізаючи його наскрізь, або ж видавати результати з так званої «згасаючої силою різання», коли на початку плоттер начебто працює так, як треба , а потім стає помітно, що сила тиску на ніж слабшає, і лінія різу залишається опрацьованою до кінця. Щоб підібрати потрібну глибину установки ножа в тримач, можна виконати попередні тести вручну: витягти тримач з ножем з каретки, покласти на міцну робочу поверхню невеликий шматок вінілової плівки, що самоклеїться і, утримуючи держатель в руці, провести ножем по заготівлі, як варіант – спробувати вирізати кружок. Якщо ніж встановлений правильно, підкладка плівки Оракал не буде порушена лезом. Після досягнення успішного результату держатель слід знову встановити в каретку ріжучого плоттера. Якщо при першому ж тесті ніж все одно не буде прорізати матеріал на достатню глибину, процедуру слід повторити.

Back to list

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *